23 stycznia 2020

Hybrydowe ogrzewanie domu

Polska ze względu na strefę klimatyczną, w której się znajduje uniemożliwia całoroczną, efektywną pracę systemu solarnego. Nie dotyczy to jedynie zimy, ale również jesień oraz wiosnę, ponieważ pogoda w tych okresach jest bardzo zmienna, a niskie położenie słońca znacząco utrudnia pracę kolektrów, również latem zdarzają się pochmurne dni. Pomimo pogody, która panuje w Polsce, zestawy hybrydowe są opłacalne.

Dobrze skonfigurowany i zainstalowany zestaw solarny (z założenia) jest w stanie zapewnić do 60% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę dla domu. Natomiast 40% niedoboru ciepła należy uzupełnić z innego źródła. Dlatego kolektory słoneczne w zestawie muszą posiadać również górne źródło energii, które zapewni dogrzanie wody niezależnie od panującej pogody, ekspozycji słonecznej kolektorów i skoków w zużyciu ciepłej wody.

Biwalentny podgrzewacz wody należy do wyposażenia każdego zestawu solarnego do ciepłej wody. Do większej wężownicy, umieszczonej w dolnej części zbiornika, podłączony jest obieg solarny. Górna wężownica jest przeznaczona dla drugiego źródła ciepła. Może to być dowolne urządzenie grzewcze: kocioł gazowy, olejowy, na paliwa stałe itp. Jest to urządzenie, które pozwoli zapewnić komfort ciepłej wody, niezależnie od warunków pogodowych.

Każdy podgrzewacz solarny powinien być wyposażony w króciec aby móc podłączyć grzałkę elektryczną. W momencie kiedy nie ma możliwości podłączenia (np. kotła) do górnej wężownicy, wtedy grzałka przejmuje funkcje drugiego źródła.

Takie rozwiązanie jest nazywane hybrydowym, ponieważ można dzięki temu czerpać energię z dwóch niezależnych, uzupełniających się źródeł. Bardzo ważna w takim rozwiązaniu jest automatyczna współpraca urządzeń.

Przy stosowaniu takich rozwiązaniach trzeba mieć wiedzę z hydrauliki oraz automatyki, dlatego najlepiej powierzyć konfigurację całego zestawu instalatorowi, który posiada certyfikat.

Posiadając pompę ciepła do ogrzewania domu można zastanawiać się nad sensem montowania dodatkowo kolektorów słonecznych do ciepłej wody. Koszty instalacji z pompą ciepła są wysokie, a dodatkowy system solarny jeszcze bardziej je podnosi.

Pomóc w analizie opłacalności zestawu solarnego, może analiza okresu pełnej rzeczywistej pracy, czyli okresu maj-wrzesień.

Do analizy przyjmuje się gruntową pompę ciepła (solanka-woda) o mocy 12 kW, z wbudowanym 200-litrowym zbiornikiem ciepłej wody. Pompa ciepła na potrzeby ogrzewania już nie pracuje (nie ma potrzeby ogrzewania domu ze względu na ciepłą porę roku). Pompa ciepła będzie się uruchamiać jedynie, aby podgrzać wodę w zbiorniku. Dla 3-4 osobowej rodziny pompa będzie pracować ok. 2 godz na dobę w celu podgrzania wody.

Pompa ciepła, której moc wynosi 12 kW i ma wbudowaną sprężarkę o mocy 3 kW zużywa na dobę ok. 6 kWh energii elektrycznej, podgrzewając 200 litrów wody. Do tego zostaje podłączony jeszcze zestaw solarny z trzema kolektorami płaskimi oraz 300 litrowy podgrzewacz wody.

Z powodu wahań pogody i nierównomiernemu zużyciu ciepłej wody pompa ciepła musi pokryć 15% zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Zestaw solarny pobiera 4 razy mniej energii elektrycznej niż ogrzewanie wody samą pompą ciepła. Trzeba pamiętać, że chodzi tylko o wiosnę, lato i wczesną jesień, ponieważ zimą zestaw solarny niemal nie pracuje.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*