2 grudnia 2019

Grubość izolacji ścian a obowiązujące przepisy

Projektując izolację cieplną ścian należy pamiętać o planowanej izolacyjności przegrody jak i o aktualnych przepisach budowlanych, którym podlegają budynki. 

Zmiany w Rozporządzeniu są spowodowane wdrażaniem unijnej dyrektywy 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. Celem nowych przepisów jest zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego w nowopowstałych budynkach, które muszą spełniać warunki dotyczące rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną oraz izolacyjności termicznej przegród.  Docelowa wartość współczynnika U ma wynosić 0,20 W/m²K i takie wytyczne zaczną obowiązywać od początku roku 2021.

Obecnie wartość współczynnika dla ścian musi wynosić 0,23 W/m2K. Aby uzyskać taki wynik, trzeba stosować materiały izolacyjne większej grubości albo o niższym współczynniku przewodzenia ciepła. Jeśli zastosujemy materiały izolacyjne o większej grubości i jednocześnie z niższym współczynnikiem, otrzymamy jeszcze lepiej zaizolowaną termicznie ścianę, co jest bardzo istotne w przypadku budynków pasywnych.

Wprowadzone zmiany wymuszają konieczność poszukiwania nowych rozwiązań technicznych i korzystania z bardziej nowoczesnych materiałów. Na rynku dostępnych jest wiele produktów spełniających obowiązujące normy, a producenci stworzą coraz to nowe rozwiązania zapewniające jak najlepszą izolacyjność cieplną.

Ściany zewnętrzne wystawione są na działanie różnych temperatur otoczenia, wiatru czy opadów atmosferycznych, dlatego też ich rola w ustalaniu zapotrzebowania energetycznego budynku jest bardzo duża.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*