22 stycznia 2020

Zautomatyzowana linia produkcyjna Solar-Energy

Magdalena Zinkel, Kierownik Działu Jakości Solar-Energy

Solar-Energy S.A. produkuje moduły fotowoltaiczne z cienkich ogniw krzemowych o wysokiej sprawności. O tym jak wygląda produkcja paneli i w jaki sposób badana jest ich sprawność zapytaliśmy Panią Magdalenę Zinkel, kierownika działu jakości.

W jakich okolicznościach powstała firma?
Solar-Energy S.A. powstała kilkanaście lat temu, najpierw w głowach Założycieli spółki pod wpływem zagranicznych doświadczeń i obserwacji zachodnich rynków, gdzie troska o zdrowe środowisko i ekologiczne źródła energii rozwija się od ponad 40 lat. Swoje plany i marzenia zaczęli realizować w 2009 roku zawiązując spółkę. Po analizie możliwości realizacji różnych proekologicznych rozwiązań oraz możliwości pozyskiwania energii w naszej szerokości geograficznej, zdecydowali się na fotowoltaikę. Doświadczenie w tej nowoczesnej technologii zbierali m.in. we Francji, Niemczech, Danii, Szwajcarii i we Włoszech, gdzie mieli okazję zwiedzać tamtejsze fabryki, porównywać różne technologie. Uczestniczyli w wielu warsztatach, seminariach oraz targach tematycznych, dzięki którym nawiązali współpracę z najważniejszymi graczami rynku fotowoltaicznego w Europie i na świecie. W 2011r. z naszej fabryki w Bożympolu Wielkim na Pomorzu wyszły pierwsze moduły fotowoltaiczne.

Jak wyglądał początek jej funkcjonowania?
Początki działania fabryki są zawsze bardzo intensywne. W naszym przypadku obejmowały one szereg równoległych działań, m.in. szkolenie personelu, testy komponentów, produkcję testową oraz stopniowe osiąganie maksymalnej wydajności. Kolejnym etapem była certyfikacja naszych produktów, dzięki któremu możemy poszczycić się międzynarodowymi certyfikatami potwierdzającymi najwyższą jakość naszych modułów. Dzięki tak pracowitemu początkowi, obecnie mamy doskonale wyszkolony i świadomy personel w każdym obszarze produkcji. Nasz park maszyn stanowi jedyną w Polsce w pełni automatyczną linię produkcyjną, która gwarantuje wysoką powtarzalność produkcji.

Jak wygląda proces produkcji paneli fotowoltaicznych?
Jak wspominałam, proces jest w pełni automatyczny, a nasi pracownicy nadzorują pracę linii na każdym jej etapie. Ogromną wagę przywiązujemy do jakości, co oznacza, że kontrolujemy proces od chwili przybycia do nas komponentów poprzez specjalną kontrolę na kluczowych stanowiskach oraz testy gotowych wyrobów na końcu linii produkcyjnej. Takie działania przy użyciu najnowocześniejszych na rynku urządzeń pomiarowych gwarantują, że każdy nasz klient otrzymuje produkt najwyższej jakości. Co ciekawe, pomimo ogromnej wydajności i ilości codziennie produkowanych modułów – jesteśmy w stanie odtworzyć jego historię.

Co wyróżnia wasze panele?
Nasze panele charakteryzują się przede wszystkim doskonałą wydajnością na przestrzeni lat, bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia (5400 Pa, co przekłada się na ponad 900 kg obciążenia na powierzchni modułu), bardzo długą gwarancją (12 lat na produkt oraz aż 30 lat na wydajność). Tak długi okres gwarancji jest potwierdzeniem naszej pewności dotyczącej jakości i trwałości paneli Solar-Energy S.A. Inną zaletą jest szeroki zakres mocy oraz typu modułów (moc od 250 – 350Wp w technologii modułów z ogniw krzemowych poli- i monokrystalicznych). Na zamówienie wykonujemy również moduły w różnych kolorach ram, folii, a nawet ogniw.

W jaki sposób badacie sprawność modułów?
Sprawność, to tylko jeden z parametrów, które sprawdzamy. Równie istotna jest moc, wartości napięć oraz natężeń prądu. Sprawdzamy izolację ramy, wykonujemy testy w warunkach wysokiego (4000V) napięcia. Poza tym sprawdzamy, jak nasze moduły zachowują się w warunkach obniżonego natężenia promieniowania. Nasze urządzenia pomiarowe, to absolutny top w branży, dzięki czemu robimy te testy automatycznie i dla każdego modułu. W fotowoltaice, jak w każdej dziedzinie ważny jest rozwój. Nasz Dział Badań i Rozwoju nieustannie testuje nowe rozwiązania, opracowuje nowe technologie, konstruuje prototypy urządzeń, które już niedługo mogą całkowicie zmienić obecny kształt i wyobrażenie o fotowoltaice. Jednym z naszych najnowszych wynalazków jest powłoka hydrofobowa, która ogranicza osadzanie się zanieczyszczeń na powierzchni modułu, a tym samym zwiększa uzyski i ogranicza koszty związane z czyszczeniem modułów. Co istotne, powłoka jest całkowicie neutralna dla środowiska oraz jest wyjątkowo trwała – utrzymuje się nawet przez 4 lata pracy modułów.

Produkujecie rocznie 260 tys. sztuk modułów PV. Jak wam się udało to osiągnąć?
Jest to efekt ciężkiej pracy wszystkich pracowników, a w szczególności zaangażowania ze strony Zarządu, który w sprawny sposób ustalił plan działań, cele oraz szkolenia, dzięki którym pracownicy ciągle doskonalą swoje umiejętności oraz poszerzają swoją wiedzę. Systematycznie kontrolowane są wszystkie aspekty pracy, przez co w możliwie najszybszy sposób wprowadzane są działania korygujące i zapobiegawcze. Zarząd opiera swoje działania o normy ISO dotyczące zarządzania jakością i środowiskiem, które pomagają kształtować sprawnie i bezpiecznie działające przedsiębiorstwo. Nasza obecna wydajność jest również wynikiem wyposażenia – takiej wydajności nie udałoby się osiągać, gdyby nie automatyczna linia oraz jej sprawne zarządzanie i zaangażowanie pracowników. Jesteśmy dumni z obecnych wyników, ale cały czas stawiamy sobie nowe cele i do nich dążymy.

Dziękujemy Pani Magdalenie Zinkel za rozmowę.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu pokazującego proces produkcji modułów w Solar-Energy.

hala2607_1
fot. Solar-Energy
Obraz3
fot. Solar-Energy


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

1 Komentarz do Zautomatyzowana linia produkcyjna Solar-Energy

  1. [* Plugin Shield oznaczył ten komentarz jako „0”. Powód: Ludzki filtr SPAM znaleziony „produkc” w „comment_content” *]
    Chwytaki podciśnieniowe firmy Schmalz uczestniczą w procesie produkcyjnym paneli solarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*