23 stycznia 2020

Co lepiej się sprawdzi? Kolektor płaski czy próżniowy?

Decydując się na kolektory słoneczne trzeba rozważyć czy ma to być kolektor płaski czy próżniowy. Warto znać i rozumieć różnice jakie są między nimi, nie tylko finansowe.

Kolektor płaski
Ich konstrukcja sprawia, że zapewniają wystarczającą ilość energii do ogrzania CWU jedynie w okresie od kwietnia do października. Wymaga on aby promienie słoneczne padały bezpośrednio na niego, jedynie wtedy może wytworzyć odpowiednią temperaturę. Można zamontować większą liczbę kolektorów, ale wtedy zostanie podniesiony koszt inwestycji.

Kolektor próżniowy
Posiada istotną wadę- bardzo łatwo pokrywają się szronem i lodem. Z tego względu pomimo, iż możliwości absorbowania rozproszonego światła, zimą nie mogą być w pełni wykorzystane.

Szron i lód pokryje również płaskie panele ale szybciej z nich znikną.

Jak kolektory mają się latem?
Konstrukcja kolektorów próżniowych uniemożliwia im oddawanie zgromadzonej energii, wyjątkiem jest podłączenie ich do odbiornika ciepła np. grzejnika w garażu. Niekontrolowany wzrost temperatury może uszkodzić instalację.

W przypadku paneli płaskich nie ma z tym problemu, ponieważ nadmiar energii mogą odprowadzić przez obudowę, nazywa się to funkcją wakacyjną. Dlatego nie musimy się obawiać o instalację jeśli wyjedziemy na dłuższy urlop.

Teoretycznie lepszy próżniowy
Kolektory próżniowe, dzięki szklanym rurą mają większą zdolność absorbowania światła. Gromadzą energię nawet w pochmurny dzień, co pozwala na ich pracę również zimą.

Jednak w praktyce pomimo zastosowania nawet bardzo wydajnych kolektorów rurowych, zimą są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne na CWU jedynie w ok. 20-30%.

Cena
Wpływ na wybór kolektorów ma również ich cena. Kolektory płaskie są średnio 2,5 razy tańsze niż kolektory próżniowe. W Polsce średnia cena za m2 kolektora płaskiego wynosi ok. 900 zł, a próżniowego ponad 2 000 zł, więc jest to dość duża różnica.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*