2 grudnia 2019

AirSystem – kompleksowa usługa realizacji rekuperacji

mgr. inż. Sebastian Skamarski

 

Firma AirSystem zajmuje się kompleksową realizacją gruntowych wymienników ciepła, rekuperacją, wentylacją oraz odkurzaczami centralnymi. Zapytaliśmy Pana Sebastiana Skamarskiego i Marcina Mittmanna, właścicieli firmy m.in. o to jak działa GWC.
W jakich okolicznościach powstała firma? Jak wyglądał początek jej funkcjonowania?

Po ukończeniu studiów magisterskich na Politechnice koszalińskiej specjalizacja Ogrzewnictwo Ciepłownictwo i wentylacja szukałem zatrudnienia w zawodzie a szczególnie w swojej specjalizacji. Udało mi się to w dużej i rozwojowej firmie która zajmowała się systemami rekuperacji jako pierwsza w Polsce.

Po prawie trzech latach pracy, zdobyłem doświadczenie i niezbędną wiedzę pozwalającą kompleksowo zaprojektować i wykonać poprawnie działającą instalację rekuperacji.

Minęły trzy lata ,rozmowa z rodziną, przyjaciółmi, wiara w rozwijający choć mało znany w Polsce temat rekuperacji. W kwietniu 2011 r. założyłem w Brodnicy własną działalność Air System Sebastian Skamarski z oddziałem w Poznaniu nastawiając się na rynek wielkopolski. Podstawowym celem firmy było wykonywanie kompleksowej usługi systemu rekuperacji w oparciu o wysokiej jakości materiały i jednostki wentylacyjne o wysokiej klasie energooszczędnej i dużej sprawności.

Po trzech latach firma mocno się rozwinęła i postanowiłem założyć Spółkę Cywilną z moim przyjacielem Marcinem który skończył Politechnikę poznańską na wydziale energii odnawialnej. Obydwoje mocno interesowaliśmy się energią odnawialną i wykonywanie swojej pracy było dla nas przyjemnością. Nie długo minie 7 lat od założenia firmy a klientów przybywa coraz więcej.

Firma air-system.pl cały czas regularnie się rozwija wykonując z roku na rok coraz więcej montaży systemów rekuperacji.

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła i ile potrzebuje miejsca?

Gruntowy wymiennik ciepła, spełnia dwie funkcje:  wstępnie podgrzewa powietrze nawiewane zimą  oraz  schładza je latem. Robi to zanim jeszcze powietrze trafi do rekuperatora stanowi więc dla systemu rekuperacji dodatkową ochronę antyzamrożeniową, jak i podnosi komfort latem, dodatkowo schładzając nawiewane powietrze.

Moc cieplna GWC w zależności od rodzaju gruntu, zastosowanych materiałów i oczywiście poprawnego wykonania systemu wynosi od 2,5 – 3,5 kW. Przy dużych mrozach zapewnia nam to iż powietrze nawiewane do wymiennika bez użycia nagrzewnicy wstępnej zawsze będzie miało temperaturę dodatnią. Nie ma kosztów związanych z koniecznością zastosowania nagrzewnicy wstępnej oraz unikamy kosztów samej pracy nagrzewnicy w okresie zimowym. Dodatkowo piec odpowiedzialny za utrzymanie temperatury komfortu w budynku potrzebuje mniej energii co za tym idzie zużywa mniej paliwa do ogrzania domu.

Moc chłodnicza GWC wynosi od 2,0-2,5 kW. Przy maksymalnej krotności wymiany powietrza w całym budynku która wynosi 0.8 ( oznacza to że powietrze w budynku mieszkalnym zostanie w całości wymienione w ciągu 75 – 80 min. ) jesteśmy w stanie zbić w okresie letnim temperaturę odczuwalną w danym pomieszczeniu o 3 – 4 stopnie Celsjusza. Daje to już zadowalający i odczuwalny efekt dla właściciela domu.

Gruntowy wymiennik ciepła korzysta z energii zgromadzonej w ziemi, gdzie poniżej strefy przemarzania, na głębokości około 1,5 m panuje stała temperatura 7 – 8 stopni Celsjusza zarówno w lecie, jak i w zimie. Krążące w przewodach medium (powietrze lub glikol) transportuje energię do rekuperatora, gdzie oddaje ją do powietrza nawiewanego do budynku. W zależności od pory roku i ustawień rekuperatora zaciągane powietrze ogrzewa się lub ochładza poprawiając parametry pracy całego systemu wentylacyjnego.

GWC powinno pracować gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 8 stopni Celsjusza oraz gdy na zewnątrz temperatury przekraczają 22 – 23 stopnie Celsjusza.

Gdy temperatura na zewnątrz wynosi od 8 – 22 stopni Celsjusza najbardziej korzystne jest czerpanie powietrza bezpośrednio z czerpni omijając wymiennik ciepła. W tym czasie GWC ma okazje zregenerować wyeksploatowany grunt wokół siebie.

W przypadku gdyby GWC pracowało również w temperaturach na zewnątrz wynoszących 8 – 22 stopnie Celsjusza otrzymamy niechcianą sytuację w postaci schładzania powietrza. Piec odpowiedzialny za utrzymanie stałej temperatury w domu 22 stopni Celsjusza zacznie spalać więcej paliwa. Załóżmy że na zewnątrz panuje temperatura 15 stopni Celsjusza i powietrze przepływając przez GWC zostanie schłodzone o pare stopni Celsjusza po czym piec i tak musi nadrobić stratę i dogrzać do tych 22 stopni Celsjusza. Czerpiąc bezpośrednio z czerpni ściennej i omijając wymiennik nie schładzamy powietrza a piec zużywa mniej energii mając do dogrzania 7 stopni Celsjusza.

GWC możemy podzielić na trzy podstawowe typy: rurowy, płaszczyznowy oraz żwirowy. Każdy rodzaj GWC ma podobną moc grzewczą jak i chłodniczą, różnice polegają na czasie obsługi GWC, pracach serwisowych czy czyszczących. W przypadku GWC rurowego trzeba regularnie odprowadzać kondensat który się wytwarza. W przypadku GWC glikolowego inwestor jedynie musi pamiętać o wymianie filtrów 3-4 razy w roku, jest to system praktycznie bezobsługowy.

Gruntowy wymiennik ciepła można zamontować praktycznie na każdej działce. GWC żwirowe oraz płaszczyznowe potrzebuje już niewielkiej powierzchni (ok 20 m2) aby móc je wykonać. GWC powietrzne wymaga już więcej przestrzeni, można zaoszczędzić na powierzchni układając go w systemie Tichellmana. Glikolowy GWC jest systemem bardzo prostym do ułożenia, ale również wymaga więcej miejsca. Rozkładamy pętlę ( zasilanie/powrót ) min 150 mb przewodu PE najlepiej cienkościennego o średnicy 25 – 32 mm w którym krąży roztwór glikolu.

W dobrze zaizolowanym domu energooszczędnym z pewnością da się odczuć efekt pracy gwc, bowiem w budynkach takich ilość energii, która potrzebna jest do ogrzania, jest niewielka.

Czy wentylację mechaniczną z rekuperatorem można wykonać w  istniejącym budynku? Jak wygląda jej montaż?

Oczywiście. Montaż instalacji rekuperacji można wykonać w budynkach już istniejących zarówno tych parterowych jak i piętrowych.

W budynkach parterowych z poddaszem nieużytkowym o lekkiej konstrukcji stropu montaż takiej instalacji można wykonać łatwo, szybko i praktycznie bez żadnych szkód dla Inwestora. Po skończeniu instalacji inwestor nie musi wykonywać żadnych dodatkowych prac powstałych na skutek rozkładania instalacji rekuperacji.

Zgoła odmiennie ma się sytuacja w domach gdzie oprócz parteru mamy dodatkowo jedną lub więcej kondygnacji. Wykonanie takiej instalacji nie jest już takie proste i nie da się jej wykonać w domu istniejącym nie powodując uszkodzeń które będą wymagały dodatkowych prac. Instalacje w takich domach wykonuje się najczęściej gdy Inwestor decyduje się na generalny remont domu.

W przypadku gdy budynek jest dwu-kondygnacyjny i chcemy wentylować piętro to instalacja może zostać rozłożona na poddaszu na takiej samej zasadzie jak w przypadku budynku parterowego.
Natomiast żeby wentylować parter budynku musimy ingerować w strop między kondygnacyjny wykonując odwierty pod anemostaty. Musimy również liczyć się z częściową zabudową przewodów gdyż nie jesteśmy w stanie ich wszystkich schować ( dotyczy instalacji wykonanej w technologii przewodów sztywnych, stalowych ocynkowanych typu SPIRO ).

Istnieje kilka możliwości sprawnego wykonania instalacji w takim budynku, dużo zależy w jakim systemie wykonujemy instalacje.

W przypadku kiedy są to rury i kształtki Spiro(stal ocynkowana) mamy większe przekroje rur od d – 80 mm do d – 200 mm oraz dodatkowo trzeba uwzględnić izolację ( otulinę ) minimum 40 mm.
W takim przypadku cała instalacja wraz z głównymi kolektorami najczęściej prowadzona jest na poddaszu nieużytkowym. Parter wentylowany jest poprzez odnogi odchodzące od kolektora głownego i prowadzone są z poddasza nieużytkowego po ścianie wewnętrznej budynku lub połaci dachu do pomieszczenia na parterze które chcemy wentylować. Odnogi zakończone są puszkami rozprężnymi w celu zmniejszenia prędkości na anemostacie ( zalecana prędkość powietrza 1,0 – 1,5 m/s ) tak żeby cala instalacja była niemal bezszelestna i nie wpływała negatywnie na komfort życia mieszkańców. Lokalizację miejsca anemostatów wybieramy tak aby powodowały jak najmniejszą zabudowę (najczęściej narożniki pomieszczeń takich jak garderoba) oraz aby miejsca nawiewów i wywiewów znajdowały się możliwie daleko od drzwi i nie wpływały na efektywność wentylacji.

Drugą metodą rozłożenia instalacji w technologii przewodów stalowych, ocynkowanych typu SPIRO jest podwieszenie całej instalacji pod sufitem. Spowoduje to znaczne obniżenie sufitu i decydując się na takie rozwiązanie, dobrze jeszcze na etapie projektu podnieść część parteru o wysokość jednej cegły zazwyczaj jest to ok. 25 cm.

Najlepszym rozwiązaniem dla zamieszkałych budynków jest system Pe-PLEX 75. Są to przewody PE o przekroju d – 75mm, z powłoką antystatyczną oraz jonami srebra nadając przewodom właściwości antybakteryjne. System ten zdecydowanie łatwiej schować z uwagi na małe przekroje, można je schować w całości w połaci dachu pamiętając o tym że układając je musimy zostawić 15 cm izolacji między membraną dachu a naszymi rurami. Robiąc w ten sposób unikniemy skraplania się wody do środka instalacji co będzie skutkować kapaniem wody z anemostatów.
Największą zaletą tego systemu, to możliwość układania go w posadzce przez co łatwo i szybko można schować całą instalację. Koniecznym warunkiem aby móc ułożyć dany system w warstwie posadzki stropu ciepłego między – kondygnacyjnego jest zastosowanie minimum 8 cm warstwy styropianu. Instalacja znajduje się w warstwie styropianu i zalewana jest posadzką cementową bądź anhydrytową.

Jak wyglądał wasz zeszły rok? Jaki będzie obecny?

Miniony rok był dla nas rokiem ciągłego doskonalenia i podnoszenia jakości i atrakcyjności naszych produktów i usług. W 2016 r. roku wykonaliśmy o ponad 20% więcej kompleksowych montaży systemów rekuperacji w porównaniu do roku ubiegłego. Możemy się pochwalić montażem systemu rekuperacji w budynku pasywnym oraz w kilku domach energooszczędnych oczywiście zakończonych pełnym sukcesem. Oferujemy naszym klientom najnowsze rozwiązania i systemy układania instalacji w oparciu o materiały wysokiej jakości. Nieustannie wzbogacamy ofertę rekuperatorów dbając aby to były produkty najwyższej jakości i pozwalały zapewnić spokojny „sen” właścicielowi jak i zarówno nam.

Z uwagi iż jest to branża dynamicznie rozwijająca się kolejny rok będzie rokiem na pewno jeszcze lepszym. Głównym celem firmy air-system.pl na rok obecny jest pozyskiwanie coraz większej liczby klientów i wykonanie o minimum 15% więcej montaży do roku ubiegłego. Zapewniamy niezbędne szkolenia aby móc świadczyć najwyższy poziom usług i mieć w swojej ofercie najnowsze produkty i rozwiązania technologiczne. Dziewięcioletnie doświadczenie z systemami rekuperacji oraz ponad 6 letnie doświadczenie firmy air-system.pl pozwoliło nam opracować niezawodne rozwiązania indywidualnie dla każdego domu gwarantując pełną satysfakcję nawet tych najbardziej wymagających klientów.

inż. Marcin Mittmann
inż. Marcin Mittmann


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*