19 listopada 2019

Brama segmentowa do garażu- co trzeba wiedzieć?

Zanim wybudujemy dom powinniśmy zastanowić się gdzie umieścimy garaż. W bryle budynku czy osobno? Garaż nie musi być ogrzewany tak jak wnętrze domu, dodatkowo otwierając jego bramę zimą szybko się wychłodzi.

Garaż można wybudować jako osobny budynek albo jako dostawienie do zasadniczej bryły domu, można również zaplanować garaż w bryle domu i nie koniecznie będzie oznaczało to problemy z izolacyjnością.

Decydując się na garaż w bryle budynku trzeba zadbać o to aby uniknąć strat energii cieplnej oraz przemyśleć wybór bramy ocieplonej. Bramą najlepszą do garażu ze względu na właściwości cieplne jest brama segmentowa. Ocieplone bramy segmentowe mają konstrukcję warstwową między dwoma kawałkami ocynkowanej ogniowo i pomalowanej stalowej blachy znajduje się izolacja o grubości 40-42 mm, najczęściej z pianki poliuretanowej. Im grubszy będzie segment tym lepiej. Producenci oferuję również bramy o grubości nawet 60 mm. Ważne jest łączenie segmentów oraz ich łączenie z ościeżnicą, bramy energooszczędne powinny mieć uszczelki międzysekcyjne odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Producenci bram garażowych oferują bramy o współczynniku przenikania ciepła U<1,3 W/m2K, a nawet U<0,9 W/m2K. Wybór bramy do domu pasywnego jest bardziej skomplikowany, gdyż testy wykazały, że źle dobrana albo zamontowana powoduje znaczące utraty ciepła, co przekłada się na koszty ogrzewania.

Wybierając produkty należy pamiętać aby zachowywały one parametry obiecane przez producenta, aby tak było ich montaż musi być staranny i fachowy.

Najważniejszą rzeczą przy montażu bramy jest sposób zamontowania ościeżnicy, najlepiej z zastosowaniem przegrody termicznej między ścianą a ościeżnicą, co sprawi, że elementy konstrukcyjne bramy nie będą stykały się ze ścianą garażu. W ten sposób zostaje zminimalizowane ryzyko powstania mostków termicznych. Odpowiednio uszczelniona ościeżnica pozwala uniknąć do 15% strat ciepła. Montując bramę w ścianie dwu- albo trójwarstwowej należy zwrócić uwagę aby po zamknięciu była usytuowana jak najbliżej warstwy ociepleniowej.

Dzięki coraz większej popularności budownictwa energooszczędnego na rynku jest dostępnych coraz więcej nowych produktów,  zaawansowanych technologicznie technik oraz metod montażu. Z tego względu lepiej zaufać fachowcom i pozwolić im zająć się tym, gdyż posiadają oni odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Już podczas budowy specjalista udzieli nam profesjonalnych rad dotyczących przygotowania otworów okiennych czy też garażowych. Oszczędzając na montażu możemy popełnić błąd, który będzie fatalny w skutkach.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*