23 stycznia 2020

Ogrzewanie domu energooszczędnego

Ogrzewanie domu energooszczędnego nie może odbywać się w taki sam sposób jak w przypadku domu tradycyjnego. Budynki energooszczędne cechują się niskim zapotrzebowaniem na ciepło, dlatego ogrzanie ich jest znacznie tańsze.

Domy energooszczędne mają zapotrzebowanie na moc na cele grzewcze do 7 kW w zależności od powierzchni ogrzewanej. W przypadku takich domów nie sprawdzają się systemy tradycyjnego ogrzewania, gdyż zostanie wyprodukowane więcej ciepła niż potrzebuje budynek. Powoduje to straty finansowe oraz zbyt szybkie zużycie urządzeń jak kotły węglowe, których żywotność w takim wypadku mocno się skróci.

Często podczas budowy domu ograniczamy koszty. Większość inwestorów wybiera rozwiązania, których eksploatacja nie zapewnia najniższych rachunków, ale ich zakup jest tańszy. Takie rozwiązanie zapewnia tańszą eksploatacje i niższą sumę wydatków na urządzenie.

Przykładem takich urządzeń są nowoczesne kotły na węgiel (np. na eko-groszek) i wysokosprawne kotły gazowe. Nie są to najlepsze urządzenia dla domów energooszczędnych, ale chętnie wybierane ze względu na cenę. Urządzeniami, które są droższe w zakupie ale z niskimi kosztami eksploatacji są pompy ciepła oraz kolektory słoneczne- nowoczesne urządzenia grzewcze, ekonomiczne i ekologiczne.

Można również zastosować w domu energooszczędnym tzw. kogenerację, czyli układ mieszany, dzięki któremu wytwarzane jest zarówno ciepło jak i energia elektryczna.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku urządzeń do ogrzewania. Można połączyć funkcje pompy ciepła z klimatyzacją, ogrzewanie gazowe i kolektor słoneczny, ogrzewanie elektryczne i kominek lub kocioł na biomasę. Dzięki temu sezonowo można korzystać ze słońca i taniej biomasy, a w trudniejszym czasie z droższego paliwa.

Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie należy obliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku, następnym krokiem jest dobór źródła ciepła. Trzeba również wziąć pod uwagę zalety i wady każdego z urządzeń.

Po wybraniu źródła ciepła trzeba zastosować optymalne rozwiązanie dostarczania tego ciepła do pomieszczeń. Bez względu na zastosowany rodzaj ogrzewania (np. grzejniki, ogrzewanie podłogowe) musi ono dostarczać taką ilość ciepła aby pokryć straty podczas jego przesyłu.

Oszczędności może przynieść odpowiedniej jakości system sterowania ogrzewaniem. Urządzenia te pozwalają na m.in. obniżanie temperatury powietrza w zależności od potrzeb. Temperatura mniejsza o 1°C pozwala na 5-6% mniejsze zużycie ciepła.

 

Ogrzanie 160 m2 w ciągu roku

3 000zł 4 000 zł 9 100 zł 10 500 zł 5 200 zł 2 900 zł
drewno węgiel ekogroszek olej opałowy LPG gaz ziemny prąd elektryczny
kocioł na drewno kocioł z podajnikiem kocioł kondensacyjny kocioł kondensacyjny kocioł kondensacyjny pompa gruntowa

 


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

1 Komentarz do Ogrzewanie domu energooszczędnego

  1. Podczas budowy domu dlugo zastanawialem sie nad tym jaka forme ogrzewania wybrac. Finalnie postawilem na pompe ciepla od a-pic. Tak jak wspomnieliscie- samo urzadzenie, moze sie wydawac drozsze, ale zwraca sie po latach biorac pod uwage duzo nizsze rachunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*