18 listopada 2019

Jak wyeliminować hałasy przenoszone przez ściany?

Planując dom albo jego remont dobrze jest przemyśleć czy potrzebujemy wygłuszyć któreś z pomieszczeń. Sposoby wyciszenia hałasów uzależnione są od rodzaju dźwięków- powietrznych czy materiałowych. Jest wiele czynników wpływających na metodę izolacji akustycznej- nośność stropów, dopuszczalna grubość ścian czy zakres prac.

Aby pozbyć się przenoszenia dźwięków powietrznych najlepiej zastosować na ściany i stropy ciężkie materiały, jak np. beton zwykły, cegły silikatowe albo ceramiczne. Jest to prosta metoda, gdyż w dopiero powstających budynkach nie wymaga praktycznie zmian w technologii budowy. W większości domów jednorodzinnych rodzaj stropu nie ma większego znaczenia, ale zmiany te wymagają konsultacji z konstruktorem.

Ciężkie przegrody dobrze się sprawdzają jako izolacja akustyczna, ponieważ pochłaniają częściowo fale dźwiękowe a częściowo je odbijają.

Ciężkie przegrody nie nadają się do eliminacji dźwięków materiałowych, gdyż mogą one przenosić się bez większego trudu. Żelbetowy strop bez dodatkowych warstw wyeliminuje dźwięk powstający w pomieszczeniu na dole i przenoszony przez powietrze (rozmowa, muzyka) hałas. Jest to zasługa jego dużej masy, z tego względu dotyczy to również innych popularnych stropów (np. gęstożebrowych czy z płyt kanałowych), wyjątek stanowią drewniane stropy.

Stropy buduje się jako struktury wielowarstwowe, zazwyczaj tworząc tzw. podłogę pływającą, dzięki takiemu rozwiązaniu nie usłyszymy kroków czy upadających przedmiotów z pomieszczenia nad nami.

Najczęściej stosuje się taki układ warstw: ciężka konstrukcja nośna, wełna mineralna albo specjalny styropian, wierzchnia warstwa jastrychu.

Płytę jastrychu należy oddzielić od ścian, słupków itp. Do tego celu służy piankowa taśma albo paski styropianu. W przeciwnym razie powstaną przenoszące dźwięki sztywne połączenia, czyli mostki akustyczne.

Podłoga pływająca jest ciężka, gruba na 5 cm wylewka stanowi ok. 100 kg/m2. W niektórych przypadkach jest to niedopuszczalne obciążenie, zwłaszcza przy stropach drewnianych. Przez takie rozwiązanie podnosi się poziom podłogi, gdyż warstwa wełny mineralnej czy styropianu wynosi ok. 3 cm, 5 cm stanowi wylewka, a 2 cm posadzka. Daje nam to dodatkowe 10 cm, nawet zastosowanie cieńszych warstw wiele nie zmieni, gdyż osiągniemy wtedy 8 cm. W domu już istniejącym podniesienie podłogi o tyle centymetrów nie jest możliwe.

Do wyciszenia stropów stosowane są również tzw. posadzki pływające, które są cieńsze i lżejsze. Wykonując taką posadzkę wierzchnią warstwę podłogi (panele, parkiet, płytki ceramiczne, mozaikę drewnianą) oddziela się od warstwy konstrukcyjnej stropu cienką warstwą izolacji akustycznej ze specjalnej pianki, miękkich płyt pilśniowych, itp. W przypadku płytek ceramicznych na izolacji akustycznej znajduje się warstwa płyt gipsowo-włóknowych, gipsowo-kartonowych lub drewnopochodnych przykleja się do niej płytki.

Jeśli takie rozwiązanie również jest niemożliwe, można wyciszyć dźwięk kroków przykrywając podłogę elastyczną okładziną jak np. gruby dywan, wykładzina tekstylna czy korek.

Aby ograniczyć hałasy przenoszone przez ściany należy w miarę możliwości stosować między przegrodami elastyczne, tłumiące drgania połączenia. Sztywne spowoduje, że wszelkie dźwięki bez trudu będą się przenosić. Dotyczy to połączeń ścian konstrukcyjnych, działowych, stropów oraz ścian.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*