17 stycznia 2020

Termomodernizacja ścian zewnętrznych budynku

Wykonując remont elewacji warto zastanowić się nad wykonaniem dodatkowego ocieplenia. Prace termomodernizacyjne mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię, a to przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Przed termomodernizacją
Przed przystąpieniem do prac remontowych dobrze jest wykonać ocenę techniczną budynku albo audytu termomodernizacyjnego przez odpowiednio uprawnioną osobę. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie pracę są niezbędne aby otrzymać pożądany przez nas efekt.

Posiadając opinię techniczną lub audyt można zlecić przygotowanie dokumentacji projektowej. Jest ona konieczna jeśli zakres prac wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Tego dokumentu nie wymaga remont obiektu budowlanego i wykonanie ocieplenia do wysokości 25 m, pod warunkiem, że nie jest wpisany do rejestru zabytków i nie znajduje się na obszarze wpisanym do takiego rejestru.

Budynki których wysokość wynosi 12-25 m wymagają zgłoszenia w przypadku remontu i ocieplenia. Prace termomodernizacyjne można przeprowadzać bez zgłaszania jeśli budynek jest niższy niż 12 m.

Dobrze jest posiadać projekt prac, aby wykonawcy wiedzieli co i w jaki sposób wykonać. W rzeczywistości mało kto decyduje się na taki projekt, inwestor zatrudnia wykonawców i sam dobiera grubość ocieplenia. Nie zawsze można samodzielnie zoptymalizować zakres robót i kosztów na nie poniesionych. Projekt termomodernizacji kosztuje co najmniej 1 000 zł, jednak warto go wykonać, ponieważ profesjonalnie zaplanowany remont pozwala uniknąć przepłacenia np. za zbyt grubą warstwę styropianu, którą zaleci wykonawca.

Zakres prac remontowych
Najprościej prace termomodernizacyjne wykonuje się przyklejając ocieplenie do istniejącego tynku, a następnie układa się warstwę zbrojącą (klej na siatce), mocuje się łączniki mechaniczne i wykańcza powierzchnię nowym tynkiem. Szerszy remont wiąże się z wykonaniem demontażu i montażu obróbek blacharskich, parapetów zewnętrznych, rynien, rur spustowych oraz wszystkich elementów znajdujących się na elewacji. Najbardziej zaawansowana termomodernizacja obejmuje wymianę okien i drzwi oraz ocieplenie poddasza czy połaci dachowej oraz modernizację instalacji grzewczej.

Metoda lekka mokra i lekka sucha
Zazwyczaj ściany zewnętrzne ociepla się styropianem albo wełną mineralną- stosując metodę lekką mokrą albo lekką suchą. Najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem wykończenia jest otynkowanie budynku- jest to ostatni etap metody lekkiej mokrej. Elewację wykończyć można również suchą zabudową- płytami elewacyjnymi, deskami lub ich imitacją oraz innymi okładzinami.

Warto korzystać z kompletnych systemów oferowanych przez producentów, które obejmują dopasowane do siebie elementy, również montażowe. Systemy ociepleniowe posiadają aprobaty techniczne, zawierają opis parametrów oraz wskazówki wykonawcze. Wybierając zestaw wyrobów nie powinno się zamieniać produktów innymi.

Przygotowanie do prac
Zanim zacznie się przyklejać ocieplenie trzeba usunąć luźne elementy starych ścian i tynków. Słabe warstwy trzeba skuć do warstwy, która posłuży jako podłoże. Jej powierzchnię należy oczyścić z pyłu i zagruntować emulsją głęboko penetrującą, dzięki temu zostanie zredukowana chłonność podłoża i poprawi jego spójność.

Mocowanie płyt
Na przygotowane podłoże przykleja się płyty styropianowe albo z wełny mineralnej, postępując tak jak zaleca producent.

Podczas mocowania płyt trzeba zwrócić uwagę czy klej jest poprawnie nałożony, układać płyty na tzw. mijankę oraz właściwie przyklejać je wokół otworów i wolnych krawędzi. Klej najlepiej nakładać na całą powierzchnię płyty jeśli powierzchnia ściany jest równa, natomiast jeśli jest nie równa to wtedy lepiej przyklejać termoizolację na placki- klej aplikuje się na obwodzie płyt pasami o szerokości ok. 5 cm z odstępami o długości kilku cm, a na pozostałej powierzchni formuje się 6-8 placków o średnicy ok. 12 cm- po dociśnięciu klej ma pokrywać minimum połowę powierzchni.

Po przyklejeniu płyt należy wyrównać całą powierzchnię ściany, szlifując ją za pomocą specjalnych tarek. Po 2-3 dniach (jeśli producent tego wymaga) kołkuje się ocieplenie łącznikami mechanicznymi. Powinny być dopasowane do rodzaju oraz grubości ocieplenia i rodzaju podłoża do jakiego zostaną zamocowane. Trzeba zachować odległość między krawędzią budynku a łącznikiem, 5 cm od muru z betonem i 10 cm od muru zrobione z innych materiałów. Liczbę oraz rozmieszczenie łączników określa producent.

Zazwyczaj do mocowania płyt styropianowych używa się 4 łączników na m2 albo 6-8 mocowanych na łączeniach elementów. Krawędzie budynku narażone są na działanie silnego wiatru, dlatego zaleca się zagęszczenie łączników do 8 na m2. Przy zastosowaniu wełny mineralnej wystarczy 5 łączników na m2- na środku płyty ma być jeden łącznik a na stykach (rogach) każdy łącznik dociskał trzy płyty. Łączniki powinno się wbijać tak aby ich główki były zlicowane z powierzchnią ocieplenia.

Warstwa zbrojąca i nakładanie tynku
Po przymocowaniu płyt wykonuje się warstwę zbrojącą z siatki i wzmacnia narożniki otworów okiennych i drzwiowych. W miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne powinno się przykleić podwójną warstwę zbrojącą. Siatka powinna być odpowiedniej jakości- jej gramatura musi mieć co najmniej 145 g/m2.

Tynk nakłada się, kiedy klej na siatce już wyschnie. W przypadku ocieplenia wełną mineralną, ściany wykańcza się paroprzepuszczalnym tynkiem mineralnym. Do ścian ocieplonych styropianem można zastosować dowolny tynk zewnętrzny cienkowarstwowy.

Elewację można również wykończyć metodą lekką suchą za pomocą: płyt włóknowo-cementowych i kompozytowych, okładzin kamiennych, kasetonów metalowych, deskami, płytami z okleiną drewnianą czy elementami ceramicznymi. Okładziny elewacyjne montuje się do ścian na sucho, stosując elementy zalecane przez producentów.

Metod na remont elewacji jest całkiem sporo, dlatego dobrze jest się odpowiednio przygotować do tego aby korzyści z termomodernizacji były jak największe.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

6 komentarzy do Termomodernizacja ścian zewnętrznych budynku

  1. generalnie dodałbym do tego, że najważniejszym parametrem jest lambda i dopiero potem grubość materiały. Jeśli decydujemy się kłaść styropian sami polecam najpierw obejrzeć kilka filmów na youtube.com żeby wiedzieć co i jak, ale najłatwiejszym rozwiązaniem jest po prostu zatrudnienie ogarniętej ekipy, która zrobi to szybko i DOBRZE. Co do wyboru materiału to oczywiście zaleca się, żeby wziąć kompletny system ociepleń. Jeśli chodzi o grubość to tak takie minimum to 12-15 cm w zależności od lambdy. Przykładowo nam ocieplali na wiosnę 12 cm warstwą styropianu w kropki, wzięliśmy właśnie wszystkie materiały w systemie, żeby mieć gwarancję. Teraz czekamy na pierwsze oszczędności po sezonie 🙂

  2. Ostatnio przeraziłem się czytając raporty GUNB o bublach na rynku ociepleń. Polecam zajrzeć, zanim kupi się jakiś bubel…….

  3. Mikołaj właśnie przez Twoją wypowiedź je sprawdzałem, bo niedawno ociepliłem dom materiałami od termo organiki i jestem spokojny:)

  4. [* Plugin Shield oznaczył ten komentarz jako „0”. Powód: Ludzki filtr SPAM znaleziony „i http” w „comment_content” *]
    A propos kontroli GUNB widzieliście kolejne wyniki kontroli ? Producenci za nic sobie mają kontrole i dalej produkują materiały nie spełniające standardów. Może za małe kary ? Zobaczcie sami http://bip.gunb.gov.pl/index_probki.php

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*