18 października 2019

Projekt domu względem stron świata

Nie bez znaczenia jest usytuowanie domu energooszczędnego na działce. Od usytuowania działki zależy rozplanowanie pomieszczeń a to przekłada się na wygląd zewnętrzny domu. W katalogowych projektach zakłada się zazwyczaj korzystne warunki, czyli wejście od północy albo wschodu. Dom z wjazdem od południa lub zachodu najczęściej wymaga indywidualnego projektu.

Najlepszą stroną na zrobienie wjazdu na naszą działkę jest strona północna albo wschodnia. Dzięki temu przestrzeń domu jest dopasowana tak, aby można było cieszyć się naturalnym światłem słonecznym, dostosowanym do poszczególnych pomieszczeń.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest dom z wjazdem od północy albo ewentualnie od wschodu. Od tej strony warto zrobić kuchnię albo pomieszczenia gospodarcze takie jak np.: spiżarnię, kotłownię, garaż czy garderobę. Dzięki temu okna wychodzące na podjazd i drogę zapewnią nam komfort przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń. Takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie salonu czy sypialni po stronie południowej, dzięki czemu zostanie zapewnione oświetlenie oraz dogrzanie tych pomieszczeń.

Posiadając wjazd od wschodu, aby uzyskać lepsze rozmieszczenie pomieszczeń, można wybrać wejście do domu z boku-od strony północnej. Po jego wschodniej stronie można usytuować sypialnie albo jadalnie.

Wjazd od strony południowej albo zachodniej pozwala na odpowiednie zagospodarowanie wnętrza domu. Od strony południowej (najbardziej nasłonecznionej) warto usytuować salon albo jadalnię, pozwoli to na korzystanie z funkcjonalnego i słonecznego wnętrza. Dobrze jest posiadać taras albo werandę właśnie od strony południowej, dzięki czemu w słoneczne dni będzie idealnym miejscem odpoczynku.

Rozwiązaniem problemu wjazdu od zachodu może być umieszczenie domu prostopadle do drogi, z wejściem od północy. W tym wypadku warto mieć dość szeroką działkę, aby widoku z salonu nie ograniczał płot sąsiada.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*