19 listopada 2019

U wybrzeży Portugalii powstanie pływająca farma wiatrowa

Portugalski rząd zatwierdził budowę pierwszej na świecie farmy wiatrowej na morzu, której elektrownie nie będą przymocowane na stałe do dna.

EDP Renovaveis wraz z francuskim Engie, japońskim Mirsubishi Corp. i Chiyoda oraz hiszpańskim Repsol wspólnie założą Wind Float Atlantic (WFA) – pływającą farmę wiatrową o mocy 25 MW, złożoną z 3-4 turbin. Farma wiatrowa powstanie na wysokości miasta Viana do Castelo w Portugalii, ok 20 km od wybrzeża.

Takie rozwiązanie posiada ogromny potencjał, gdyż ta technologia pozwala na wchodzenie w coraz bardziej światowe akweny, które są zbyt głębokie dla tradycyjnych konstrukcji, które umożliwiają zainstalowanie ich do głębokości 50 m.

Portugalczycy przetestowali już połowicznie zatapialny generator wiatrowy z turbiną V80 o mocy 2 MW.  Od grudnia 2011 r. elektrownia wiatrowa wyprodukowała niemal 17 GWh energii elektrycznej, a jej pracy nie zaszkodziły fale sięgające nawet 17 metrów czy inne czynniki pogodowe.

Francuzi z Engei stwierdzili, że wspólny projekt ma wykazać potencjał gospodarczy oraz niezawodność technologii pływających zestawów.

Konsorcjum skorzysta ze wsparcia Komisji Europejskiej poprzez program NER 300 oraz rządu Portugalii w ramch funduszu o zmniejszeniu emisji spalin PCF, wspomoże ich również Europejski Bank Inwestycyjny.

Budowa farmy wiatrowej na morzu jest kolejnym etapem rozwoju, wcześniej EDP Renovaveis zakończyło testy pływającej turbiny wiatrowej, które trwały 5 lat.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*