16 stycznia 2020

Rekuperacja – czy to się opłaca?

Ile kosztuje system rekuperacji? Biorąc pod uwagę jedynie koszty inwestycyjne- rekuperator, system kanałów wentylacyjnych, projekt i usługa montażu wyniesie nas to ok. 18-20 tys. zł. Jednak warto pamiętać, że rekuperację stosuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej, dlatego koszty z nią związane trzeba odjąć.

Uwzględniając niższe zapotrzebowanie energetyczne otrzymane przez rekuperację również w innych elementach domu, okazuje się, że wychodzi zdecydowanie mniejsza kwota. Licząc uzyskane dzięki rekuperacji oszczędności na ogrzewaniu, wtedy po kilku latach zaczyna przynosić ona oszczędności. Rekuperacja zapewnia świeże, filtrowane powietrze z którego korzystamy w dzień i w nocy przez cały rok, jest to komfort niemożliwy do uzyskania w domach z wentylacją grawitacyjną.

Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla domu jednorodzinnego uzależniony jest od:
– metrażu domu (im większy metraż, tym droższy system)
– ilości i rodzaju pomieszczeń
– rodzaju rekuperatora (bardziej energooszczędny, tym droższy)
– rodzaju instalacji (np. samoczyszcząco-janizujące albo oparte na higienicznych kanałach polietylenowych, itd.)
– jakości wykonania

Rekuperację wykonuje się zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, oznacza to że nie ma konieczności montowania nawiewników i mikrowentylacji oraz nie wstawia się kratek czy wentylatorów w łazienkach. Można także nie montować okien otwieralnych, tylko tańsze, stałe przeszklenia. Wybierając rekuperację nie są potrzebne strażaki kominowe czy urządzenia zapewniające prawidłowy ruch powietrza. Oznacza to, że od ceny systemu rekuperacji należy odjąć cenę rozwiązań, które nie są już potrzebne, nieraz wychodzi to ponad 50% ceny całego systemu.

Posiadając rekuperację otrzymujemy niższe zapotrzebowanie energetyczne niż ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej, gdyż część energii odzyskuje rekuperator. Projekt ogrzewania (zawarty w projekcie domu) należy skorygować, aby nie przegrzewać budynku.

Na cenę systemu rekuperacji składa się:
– instalacja- niezbędne materiały do dystrybucji powietrza wraz z montażem
– rekuperator ze sterownikiem
– dodatkowo: urządzenia współpracujące np. gruntowy wymiennik ciepła

System rekuperacji zapewnia nam zawsze dostęp do świeżego powietrza, bez otwierania okien i strat energii. Dzięki niemu pozbywamy się z domu zużytego powietrza, pozwala odprowadzić parę oraz spaliny emitowane przez kuchenkę- dzięki temu zapachy z kuchni nie rozchodzą się po całym domu. Usuwa unoszący się w powietrzu zjonizowany kurz, co jest istotne dla osób podatnych na alergie.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

1 Komentarz do Rekuperacja – czy to się opłaca?

  1. Rekuperacja to inwestycja, która sie korzystnie zwraca. Po pierwsze majac rekuperator od Wanasa ma sie o wiele lepsze powietrze w domu i nizsze rachunki za ogrzewania. Naprawde warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*