18 października 2019

Kotły na biomasę

Na system ogrzewania składa się kocioł z instalacją grzewczą, która rozprowadza ciepło po pomieszczeniach. Wszelkie dodatkowe urządzenia współpracujące mogą rozszerzyć podstawowe funkcje, podnieść komfort użytkowania oraz ograniczyć koszty eksploatacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Spalanie biomasy
Za biomasę uznaje się biodegradalne produkty np. rośliny. Termiczny rozkład biomasy spalanej w palenisku odbywa się w trzech etapach: suszenie, zgazowanie i dopalenie węgla drzewnego. Suszenie polega na wstępnym podgrzaniu wprowadzonej do komory biomasy, aby odparować wilgoć. Później następuje szybki wzrost temperatury paliwa do temperatury ok. 250°C i następuje proces zgazowania i zapłonu, a powstały gaz drzewny jest dopalany w ostatniej fazie spalania.

Kotły na biomasę
Kotły dzieli się w zależności od stosowanego paliwa (drewno kawałkowe, zrębki, pelety, słoma, wielopaliwowe), sposobu załadunku paliwa (ręczne, automatyczne) oraz rozwiązań technologicznych (spalanie górne, dolne, retortowe itd.).

Kotły jednopaliwowe– przeznaczone do spalania biomasy o określonych właściwościach fizyko-chemicznych, składzie pierwiastkowym lub gabarytach paliw. Kotły mogą być zaprojektowane do spalania drewna kawałkowego, peletu albo słomy.

Kotły wielopaliwowe– zaprojektowane do efektywnego spalania różnego rodzaju paliw stałych albo z możliwością wykorzystania dodatkowo innych niż podstawowe.

Układ regulacji- steruje procesem spalania i procesem podawania paliwa. Od zadanej temperatury i wydatku wody wyjściowej sterownik dostosowuje intensywność procesu przez: ilość doprowadzonego paliwa i powietrza (sonda lambda) oraz natężenie przepływu nośnika ciepła (pompy obiegowe). W kotłach z zasobnikiem paliwa oraz układem sterowania dodatkowo występuje proces podawania paliwa na ruszt lub palenisko kotła.

Zasobnik paliwa- automatyzuje pracę kotła oraz ogranicza jego obsługę do uzupełniania zapasów paliwa i usuwania popiołu.

Eksploatacja
Koszty użytkowania kotła wiążą się głównie z kosztami stosowanego paliwa. W przypadku biomasy im bardziej przetworzona jest biomasa tym lepsze parametry energetyczne paliwa, ale tym samym wyższa cena i wyższy roczny koszt ogrzewania. Paliwo przetworzone pozwala na stosowanie podajników oraz innych zaawansowanych rozwiązań technicznych, które zapewniają komfort obsługi.

Jaki kocioł wybrać?
Decydując się na zakup kotła opalanego biomasą należy wziąć pod uwagę sprawność kotła, jego trwałość, cenę zakupową oraz włożony wkład pracy podczas eksploatacji kotła. Trzeba również pamiętać o dostępności paliw oraz ich ceny. Do kotłów ekologicznych, które posiadają certyfikaty możliwe są dofinansowania z gmin albo miast, co również ma wpływ na wybór kotła.

Zalety kotłów na biomasę
– nowoczesne, efektywne oraz przyjazne środowisku
– niskie koszty paliwa, często uzyskane z własnych źródeł
– niższa emisja SO2, NOx i CO niż w przypadku paliw kopalnych
– neutralny bilans CO2


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*