18 października 2019

Co można ocieplić pianką poliuretanową?

Pianka poliuretanowa stosowana jest w budownictwie ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Posiada wysoką efektywność energetyczną, którą uzyskuje nawet przy mniejszej grubości warstwy izolacyjnej, wynika to z niskiej przewodności cieplnej oraz technologii wykonania izolacji. Pianka eliminuje mostki termiczne, dociera do szczelin oraz innych trudno dostępnych miejsc. Zastosowanie izolacji w formie natrysku jest dobrym rozwiązaniem do różnych powierzchni i kształtów, gdyż dostosowuje się do każdego profilu. Pozwala na oszczędzenie przestrzeni użytkowej oraz obniżenie kosztów ogrzewania.

Izolacja poddasza w nowych i istniejących budynkach
Najczęściej piankę poliuretanową stosuje się do termoizolacji poddasza w domach jednorodzinnych. Spowodowane jest to tym, że wykonanie izolacji za jej pomocą jest łatwe w odróżnieniu od ocieplenia z wełny mineralnej, które zajmuje więcej czasu. Do izolacji poddasza stosuje się pianę otwarto-komórkową, która składa się głównie z otwartych komórek wypełnionych gazem, w ten sposób przegroda posiada dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, jednocześnie jest lekka i paro-przepuszczalna. Nie stanowi obciążenia dla konstrukcji więźby dachowej lecz ją usztywnia. Dzięki paro-przepuszczalności pianka może odprowadzić ewentualną wilgoć z przegrody.

Izolacja natryskowa pianką poliuretanową stosowana jest często do termomodernizacji dachów poziomych w istniejących już budynkach, a prace można wykonywać od zewnątrz. W tym celu używa się piankę zamkniętą komórkowo o najwyższych parametrach izolacyjnych, podwyższonej wytrzymałości na ściskanie i niskiej nasiąkliwości. Przed rozpoczęciem ocieplania należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia organiczne, kurz, plamy po olejach, tłuszczach, itp. i dokonać napraw nieprzylegających elementów lub ewentualnych ubytków i dokonać obróbki blacharskiej, następnie nanosi się piankę. Warstwę izolacji aplikuje się w kilku warstwach do 2 cm każda i pokrywa powłoką elastomerową aby wyrównać powierzchnię i zabezpieczyć ją przed działaniem promieni UV.

Fundamenty i podłogi
Do izolacji fundamentów używa się piankę zamkniętą komórkowo, która stanowi izolację termiczną oraz wodochronną. Na ścianę fundamentu natryskuje się piankę w kilku warstwach, których grubość całkowita powinna mieć do 6 cm. Następnie aby zabezpieczyć zewnętrzną stronę pianki nanosi się na nią powłokę elastomerową o grubości kilku mm. W ten sposób fundamenty są chronione przed działalnością wody.

Użycie pianki do izolacji podłogi
Piankę poliuretanową zamknięto-komórkową stosuje się również jako termoizolacja pod wylewkę betonową. Jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć w domu ogrzewanie podłogowe. Dzięki jednolitej powłoce zabezpieczającej trudno dostępne miejsca warstwy izolacji i współczynniku przenikania ciepła na poziomie ok. 0,020, chronimy się przed stratami ciepła związanymi z wstępnym nagrzaniem podłoża.

Ściany działowe
Piankę poliuretanową można stosować także do ścian działowych, w których pełni rolę termoizolacji i izolacji akustycznej. W tym celu stosuje się piankę otwarto-komórkową, która dzięki swojej budowie wewnętrznej sprawdza się jako wypełnienie ścian szkieletowych, zapewniając dodatkowo usztywnienie konstrukcji.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*