6 grudnia 2019

Co to są kotły na pelet i pelety?

Kotły na pelety są nowoczesnymi i efektywnymi urządzeniami grzewczymi, które spalają paliwa stałe. Ich obsługa jest łatwa, gdyż posiadają możliwość automatycznego rozpalania paleniska i stopniowe dozowanie peletu.

Pelety z trocin i innych odpadów drzewnych są jednym z najmłodszych paliw na rynku. Pelety to granulki w postaci małych, twardych pałeczek o średnicy 6 albo 8 mm i długości kilku centymetrów. Pelety należą do paliw ekologicznych, ponieważ tak jak drewno nie zanieczyszczają środowiska naturalnego dwutlenkiem węgla. Podczas spalania do atmosfery przedostaje się tyle CO2, ile w czasie wzrostu pochłaniają drzewa, sprawia to, że bilans emisji CO2 jest zerowy.

Kotły na pelet osiągają sprawność od 84% do 92%, są mniej uciążliwe w obsłudze niż inne urządzenia do spalania paliw stałych. Wartość opałowa peletów (parametr określający ile otrzymamy ciepła spalając określoną ilość paliwa) jest ok. 30% mniejsza niż węgla kamiennego.

Koszt eksploatacji kotłowni na pelet zależy głównie od ceny paliwa. Dobrej jakości pelety można kupić od 570 zł do 620 zł, uzależnione jest to również czy pelet będzie luzem czy workowany. Na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody zużywa się 7 ton paliwa rocznie, jest to kwota rzędu 4 500 zł. Do tego należy doliczyć przegląd kotła oraz części zamiennych- najszybciej zużywa się elektryczna zapalarka.
Korzystając z kotłów na paliwa stałe należy czyścić przewody spalinowe cztery razy w roku- zgodnie z przepisami.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*