18 października 2019

Montaż kolektorów słonecznych w istniejących budynkach

Podczas projektowania budynku nie stanowi problemu uwzględnienie zamontowania na dachu kolektorów słonecznych. Trudniejsze jest zamontowanie kolektorów na budynku już istniejącym.

W przypadku starszego budynku warto zainstalować kolektory słoneczne jako urządzenie wspomagające wydajność istniejącego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), w ten sposób można osiągnąć oszczędności rzędu 40 %.

Istniejące budynki mają pewne ograniczenia architektoniczne, które sprawiają, że nie można w pełni swobodnie dysponować przestrzenią i utrudnia to rozmieszczenie systemu solarnego. Podczas planowania modernizacji należy zapewnić odpowiednie miejsce na elementy instalacji solarnej.

Odpowiedni regulator, zasobnik oraz kolektor słoneczny są bardzo ważne do bezawaryjnego działania instalacji. Zasobnik potrzebuje odpowiedniego miejsca, dlatego trzeba wyznaczyć dla niego jak najlepszą lokalizację. Posiadając kotłownię z dwufunkcyjnym kociołem albo przepływowym podgrzewaczem c.w.u. należy wziąć pod uwagę, że konieczne może być wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni.

Niektóre kotły lepiej współpracują z systemem solarnym, rozwiązaniem które zapewnia bezkolizyjną pracę jest np. kocioł typu dwufunkcyjnego.

Montaż systemu solarnego na dachu nie powinien stanowić problemu, jeśli nie uda się zamontowanie go w wyznaczonym miejscu, można zamontować go na ziemi. Do montażu na ziemi stosuje się specjalne aluminiowe stelaże, które są odporne na działanie czynników pogodowych oraz większość uszkodzeń mechanicznych.

Zastosowanie kolektorów słonecznych do wspomagania c.w.u. nie jest stanowi większego problemu w budynku istniejącym, to ich użycie dla wsparcia systemu ogrzewania może przysporzyć kłopotów. Może to wynikać z kilku rzeczy:

  •  jeśli zostaną zainstalowane kolektory o większej mocy niż moc wymagana do sprawnego podgrzewania c.w.u., energia cieplna ze słońca w czasie mrozów może stanowić znaczący element w bilansie energetycznym budynku, co oznacza wysokie koszty inwestycji
  • nawet duża powierzchnia kolektorów umożliwia uzyskanie podczas zimy temperatury wody podgrzewanej ok. 40-45 °C, powodując, że ciepło można użyć tylko w systemie ogrzewania płaszczyznowego, czyli podłogowego, ściennego albo sufitowego
  • duża moc kolektorów jest problemem latem, gdy wytwarzają zbyt dużo ciepła, kiedy słońce operuje najintensywniej, a w tym czasie domu nie trzeba ogrzewać.

Kolektory słoneczne muszą być umieszczone tak aby przez większą część dnia były oświetlane przez słońce. Jeśli nie mogą zostać umieszczone wprost na południe, lepiej jest skierować je na południowy zachód niż południowy wschód, gdyż w naszym klimacie zamglenia, które zatrzymują promienie słoneczne częściej występują rano niż po południu.

Rodzaj dachu nie ma znaczenia, gdyż są zestawy montażowe umożliwiające na umiejscowienie kolektorów o dowolnym nachyleniu i pokryciu. Kolektory można również montować na ścianie budynku oraz na gruncie.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*