19 listopada 2019

Różnice między ścianą wielowarstwową a jednorodną

Ściany zewnętrzne

Rolą ściany jest przenoszenie obciążeń na fundamenty z wyższych kondygnacji oraz izolowanie pomieszczeń od warunków panujących na zewnątrz budynku.

Ściana jednorodna powstaje z jednego materiału, spełniającego warunek przenoszenia obciążeń oraz izolacji termicznej. Budowana jest z pustaków z ceramiki poryzowanej, która cechuje się wysokim wskaźnikiem akumulacji ciepła. Porowata struktura pustaków pozwala na powstawanie tzw. poduszek powietrznych, które są bardzo dobrym izolatorem.

W przypadku ściany jednowarstwowej rzadko udaje się osiągnąć wymagania izolacyjne, dlatego zazwyczaj buduje się ściany dwuwarstwowe, w których jest warstwa konstrukcyjna oraz warstwa izolacyjna. Na ścianę konstrukcyjną składają się bloczki silikatowe albo pustaki ceramiczne łączone klejem. Izolacja to zazwyczaj warstwa styropianu mająca ok. 15 cm, na której wykonuje się wykończeniową warstwę elewacji.

Ściany trójwarstwowe są rzadko spotykane, ponieważ są nie ekonomiczne. Ich budowa przypomina ściany dwuwarstwowe, dodaje się do nich jeszcze jedną trzecią warstwę, która jest najczęściej z cegieł klinkierowych i odpowiada za izolację.

Sprawdzonym sposobem i najczęściej budowaną ścianą zewnętrzną jest ściana dwuwarstwowa, w której za przenoszenie obciążeń odpowiadają bloczki silikatowe albo pustaki ceramiczne ocieplone styropianem (grubość 10-20 cm), spełniając warunki izolacji termicznej przegrody.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*