18 października 2019

Właściwości i zastosowanie wełny mineralnej

Wełna mineralna sprawdza się zarówno w budownictwie jak i energetyce, stanowi dobrą izolację termiczną oraz zapewnia wysoką odporność ogniową izolacji, ogranicza emisję hałasu i tłumi drgania.

Zalety
– Izolacja cieplna- współczynnik przewodzenia ciepła λ jest niski i wynosi od 0,031 W/mK do 0,045, zapewniając stabilność cieplną pomieszczeń
– Izolacja akustyczna
– Niepalna i ognioodporna
– Paroprzepuszczalna

Z wełny mineralnej skalnej i szklanej powstają produkty takie jak:
– specjalne kształtniki oraz otuliny do izolowania rur rozgrzewanych do wysokich temperatur
– trwałe płyty pod tynki służące do izolacji akustycznej stropów i cieplnej fundamentów
– wytrzymałe płyty odporne na silne miejscowe naciski do izolowania dachów krytych papą albo innym miękkim pokryciem
– materiały ociepleniowe- sprężyste i lekkie płyty do dokładnego i szczelnego wypełniania izolowanej przestrzeni, łatwe w montażu filce i maty, granulaty do wdmuchiwania w szczeliny i trudne dostępne miejsca

Produkty mogą dodatkowo posiadać powłoki lub pokrycia polepszające parametry całej przegrody ułatwiając prace budowlane albo stanowiąc gotowe wykończenie ocieplenia.

Zastosowanie
Zdolność izolacyjna wełny mineralnej wynika z niskiej przewodności cieplnej powietrza uwięzionego między jej włóknami. Materiał izolacyjny umieszczony w elemencie konstrukcyjnym budynku ma za zadanie minimalizować wymianę ciepła. Współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) jest podstawowym parametrem, który kwalifikuje wyroby z wełny mineralnej do grupy materiałów termoizolacyjnych. Im mniejsza wartość współczynnika, tym wyższa izolacyjność cieplna materiału. Współczynnik dla wełny mineralnej wynosi do 0,031 W/mK.

Izolacja wykonana właściwie zmniejsza koszty ogrzewania oraz schładzania pomieszczeń, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Według wyliczeń specjalistów koszt zakupu materiałów z wełny mineralnej zwraca się po 2-3 sezonach grzewczych dla budynku o powierzchni 150 m2 i grubości wełny mineralnej 150 mm.

Włókna wełny mineralnej wytworzonej z bazaltu topią się w temperaturze ok. 1 000°C, taka temperatura panuje podczas drugiej godziny pożaru. Izolacja z wełny mineralnej pozwala zahamować rozprzestrzenianie się ognia. Wełna nie jest nasycana żadnymi związkami chemicznymi podwyższające jej niepalność. Zakres zastosowania wyrobów z wełny mineralnej w izolacji akustycznej wynika z jej właściwości: dużej chłonności akustycznej oraz małej sztywności dynamicznej.

Wełnę mineralną stosuje się do:
– sufitów podwieszanych
– wyciszania hałasów instalacji wodnej i centralnego ogrzewania
– ocieplania ścian
– izolacji ścian wewnętrznych i zewnętrznych
– ochrony cieplnej, ogniowej, akustycznej
– izolacji dachów i stropów


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*