23 stycznia 2020

Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) ma za zadanie wstępnie podgrzewać powietrze zimą oraz schładzać je latem zanim trafi do rekuperatora. Dla systemu rekuperacji stanowi dodatkową ochronę antyzamrożeniową oraz podnosi komfort klimatyczny latem schładzając nawiewane powietrze. Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi.

Ciepło w gruntowym wymienniku ciepła może być transportowane powietrzem (gwc powietrze) albo przez glikol polietylenowy (gwc glikolowe).

GWC glikolowe pozwala na higieniczny oraz bezawaryjny montaż i funkcjonowanie całego układu. Glikol jest pod ciśnieniem 2-2,5 barów i krąży w specjalnym, odpornym na uszkodzenia przewodach położonych na głębokości 1,5-2 m w gruncie, w obiegu zamkniętym. Na takiej głębokości przez cały rok jest stała temperatura wynosząca ok. +8°C. Energia z gruntu schładza gorące powietrze latem albo ogrzewa zimne powietrze zanim trafi do rekuperatora. GWC zwiększa komfort oraz podnosi sprawność układu wentylacyjnego z rekuperatorem pozwalając podnieść osiągi.

Instalacja GWC glikol składa się z jednostki wewnętrznej montowanej przy rekuperatorze oraz zewnętrznej instalacji przewodów z glikolem.

Instalator z doświadczeniem powinien prawidłowo zaprojektować długość instalacji zewnętrznej, zaplanować trasę prowadzenia oraz sposobu ułożenia przewodów instalacji zewnętrznej aby maksymalnie wykorzystać teren, dobrać właściwą moc rekuperatora i odpowiednio podłączyć do niego GWC, prawidłowo uruchomić system rekuperacji z GWC.

Istotna jest wysoka jakość GWC oraz materiałów, które są używane do wykonania instalacji oraz solidne wykonanie prac instalacyjnych.

Aby GWC poprawnie działało należy dokładnie zaizolować przewody wchodzące do budynku i w jego wnętrzu, gdyż może się okazać, że glikol schłodzony w ziemi przechodzi przez nieizolowany odcinek wewnątrz pomieszczenia, w którym temperatura wynosi powyżej 25°C, co będzie skutkować jego ogrzaniem.

GWC nie jest urządzeniem klimatyzacyjnym, chłód pozyskuje w sposób naturalny- z gruntu. Korzystanie z darmowej energii zgromadzonej w ziemi jest rozwiązaniem zdrowym oraz ekologicznym. W domu energooszczędnym właściwie zaprojektowany oraz zainstalowany system wentylacyjny z GWC zapewni nawiew świeżego powietrza o temperaturze 21-25°C przy temperaturze zewnętrznej ok. 30°C, zapewniając utrzymanie stałej i przyjemnej temperatury w budynku w okresie upałów.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPostComments() expected to be a reference, value given in /home/users/proit-ewa/public_html/superpasywne.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*